Rok 2014 został ogłoszony przez MKiDN Rokiem Kolberga (dla uczczenia 200. rocznicy urodzin etnografa).
Nasza szkoła włączając się w obchody Roku Kolberga realizuje projekt o charakterze edukacyjnym i artystycznym, w którym biorą udział uczniowie klas I i II.
Mottem edukacyjno-artystycznych poczynań jest myśl Thomasa Moore’a:
„Tradycja nie jest przechowywaniem popiołów lecz przekazywaniem płomienia”, zaś hasłem przewodnim, wokół którego przebiega praca, jest TRADYCJA JAKO ŹRÓDŁO I INSPIRACJA.
Do tej pory miały miejsce następujące wydarzenia:
— Wycieczka do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, gdzie uczniowie poznawali m.in. ginące zawody.
Celem konkursu było przybliżenie uczniom postaci Oskara Kolberga i jego wiekopomnego dzieła. Udział w Konkursie polegał na wykonaniu albumu o życiu i dokonaniach O. Kolberga zakończonym rozdziałem podsumowującym pt.: „Czego uczy nas Kolberg?”
W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas I i II. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni, natomiast nagrodzone zostały prace:
- Pauliny BOGUŚ z klasy I
- Róży MAJCHRZAK z klasy I
- Basi BARTECZKI z klasy II
- Kingi BUSZKI z klasy II
- Olgi SKOKOWSKIEJ z klasy II
- Natalii SZTYLKI z klasy II
Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu okazał duże zainteresowanie pracami uczniów i przekazał cenne nagrody uczestnikom konkursu.
Albumy były zaprezentowane w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu podczas konferencji prasowej, w Auli im. Lubrańskiego, Coll. Minus oraz Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu, przy okazji odbywającej się w Poznaniu w dniach 22-24 maja międzynarodowej konferencji naukowej „Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie”, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.