8 i 15 grudnia 2022 roku o godz. 17.00 na Placu Kolegiackim uczniowie klas I, III i VI zatańczą dla mieszkańców miasta w imprezie pt. „Betlejem Poznańskie”. Współorganizacja: Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej. Przygotowanie uczniów: Alicja Curujew, Łukasz Kukulski, Beata Macioszczyk, Weronika Stroińska i Beata Wrzosek- Dopierała, reżyseria wicedyrektor ds. kształcenia artystycznego Krystyna Frąckowiak.
Maja Tobolska z klasy Va przeszła do stopnia wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Przygotowanie: Joanna Roszak.
15 listopada 2022 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje szkolne do konkursu recytatorskiego „Zimowe Poezjobranie”. Helena Andrzejczak i Sara Górska, uczennice klasy Vb, będą reprezentować szkołę w XIV edycji Miejskiego Konkursu Recytatorskiego „Zimowe Poezjobranie”. Przygotowanie: Alicja Drajewska
Julia Gronkowska, uczennica klasy IX, otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów.
20 listopada 2022 roku odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna „Edukacja w sztuce tańca. Historia i współczesność, perspektywy rozwoju, wszechstronna problematyka”. W panelu pt. „Edukacja w szkolnictwie baletowym i powszechnym” wzięli udział, m.in. dyr. Rafał Kasprzak, Krystyna Frąckowiak i Mirosław Różalski. Przygotowanie konferencji: Wydział Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Uczniowie, Karolina Pajtel (kl. Va), Ida Proch (Vb), Amelia Strzelewicz (Vb), Wiktor Strzelewicz (IIIa), Jan Tyc (Va), Magdalena Wieczorek (Va) i Kamil Wróbel (IIIa) uczestniczyli w projekcie PRO SINFONIKI pt. „Paczka na pointach”. Projekt zorganizował dział edukacji Filharmonii Poznańskiej i przeznaczony był dla młodych widzów z Poznania oraz Wielkopolski. Projekt zakończył koncert, który odbył się 26 listopada 2022 roku w Sali im. Jana Lubrańskiego UAM. Przygotowanie uczniów i opieka merytoryczna nad projektem: Dominika Babiarz.
W dniach od 30 października do 16 listopada 2022 roku Martyna Wrzesińska i Zuzanna Nowak z klasy VII oraz Joanna Gola z klasy VIII pod opieką Krystyny Frąckowiak i Anny Gruszki–Kopeć przebywały w Japonii (Tsuruga, Himeji, Osaka, Kioto, Hiroszima i Tokio) w ramach projektu Młody Duch Tańca. Pokazany został spektakl „Dzieci Syberyjskie”. Organizator: Wiesław Dudek. Podziękowania dla Ambasady Polskiej w Tokio, Instytutowi Polskiemu, burmistrzowi miasta Himeji, dyrektorowi Muzeum w Tsurudze i Fukudenkai. Przygotowanie uczniów: Agata Ambrozińska-Rachuta, Krystyna Frąckowiak i Anna Gruszka-Kopeć.
27 października 2022 roku o godz. 17.30 na dziedzińcu naszej szkoły odbył się koncert pt. „Duchy jesieni”. Wystąpili uczniowie klas VII, VIII i IX. Przygotowanie: Andrzej Adamczak, Agata Ambrozińska – Rachuta, Krystyna Frąckowiak i Andrea Sitter. Impreza Miasta Poznań, wpierała Rada Osiedla Stare Miasto.
Bardzo prosimy o przekazanie 1% podatku na rzecz naszej szkoły. Dziękujemy serdecznie!
Na uroczystej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Poznaniu, otrzymała z rąk marszałka Marka Woźniaka odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.
Z inicjatywy władz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu nasz nauczyciel, Leszek Rembowski, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.
W dniach od 26 do 29 września 2022 roku uczniowie klasy VII i VIII biorą udział w warsztatach tańca współczesnego. Warsztaty prowadzi tancerka i choreografka Andrea Sitter – mieszkająca i pracująca we Francji, była tancerka Piny Bausch. Warsztaty zakończy koncert 29 września o godz.17.00. Koncert odbędzie się w ramach „September Concert” upamiętniającym 11 września 2011 roku.
16 września 2022 roku o godz. 17.00 na Dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej odbędzie się koncert pt. „Tańczymy w doborowym towarzystwie”. Występują uczennice i uczniowie klas II-IX. Organizatorzy: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa oraz Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej. Wstęp wolny.
Z radością informujemy, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, stanowisko dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu zostało powierzone panu Rafałowi Kasprzakowi. Nowy dyrektor jest absolwentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza na kierunku filologia polska. Nauczyciel dyplomowany, polonista z ponad 25 letnim stażem. Laureat nagród Centrum Edukacji Artystycznej. Przewodniczący Zespołu Egzaminatorów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Swoją kadencję rozpoczyna 01.09.2022 r.
Gratulujemy!!!
I życzymy wielu sukcesów zawodowych!
29 maja 2022 roku zakończył się XXI Ogólnopolski Konkurs Baletowy Złote Pointy Online – Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce 2022 organizowany przez szczecińską Fundację Balet.
Marta Wiszczuk (przygotowana przez Mirosława Różalskiego i Agatę Ambrozińską – Rachutę) oraz Yahor Rahacheuski (przygotowany przez
Mirosława Różalskiego) otrzymali wyróżnienie Fundacji Balet „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce”.
Martyna Wrzesińska (przygotowana przez Annę Gruszkę-Kopeć i Krystynę Frąckowiak) otrzymała stypendium artystyczne przyznawane przez Kapitułę Fundacji Balet.
11 maja 2022 roku Marta Wiszczuk i Yahor Rahacheuski z klasy IX otrzymali stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2021/2022. Uroczyste wręczenie stypendium odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dnia 24 kwietnia 2022 roku, na zaproszenie p. dziekan Wydziału Tańca Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Klaudii Carlos – Machej, uczennice: Maja Jankiewicz, Zuzanna Nowak Iga Ograbek i Martyna Wrzesińska z klasy VI, Joanna Gola, Karina Pawlak i Zuzanna Rusinek z klasy VII oraz Julia Gronkowska z klasy VIII wzięły udział w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który odbył się w auli Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W koncercie uczestniczyli uczniowie szkół baletowych z Gdańska, Łodzi i Warszawy oraz studenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Choreografia i reżyseria: Krystyna Frąckowiak i Mirosław Różalski. Przygotowanie uczennic: Agata Ambrozińska – Rachuta, Krystyna Frąckowiak, Anna Gruszka – Kopeć oraz Beata Wrzosek – Dopierała.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze zaprosił uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej -Lipczyńskiej w Poznaniu, by zatańczyli w dwóch Koncertach Galowych 29 i 30 kwietnia 2022 roku. Uczennice z klas VI, VII i VIII zostały przygotowane przez Mirosława Różalskiego i Krystynę Frąckowiak,. Opieka: Beata Macioszczyk. Wyjazd był też okazją do zwiedzenia Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”.
W dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2022 roku odbył się XXII Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego Gdańsk 2022. W tegorocznej edycji naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
TANIEC KLASYCZNY
GRUPA MŁODSZA
- Antonina Galas kl. VA – przygotowanie: Beata Macioszczyk, Monika Gałęska
- Michalina Jackowiak kl. VB – przygotowanie: Beata Wrzosek-Dopierała, Agata Ambrozińska-Rachuta
- Iga Jakubowska kl. VA – przygotowanie: Beata Macioszczyk, Monika Gałęska
- Aniela Kałuska kl. VB – przygotowanie: Beata Wrzosek – Dopierała, Agata Ambrozińska – Rachuta
- Jędrzej Stelmaszyk kl. VA – przygotowanie: Ryszard Baranowski, Andrzej Adamczak
GRUPA ŚREDNIA
- Maja Pomorska kl. VI – przygotowanie: Anna Gruszka – Kopeć, Agata Ambrozińska – Rachuta
- Martyna Wrzesińska kl. VI – przygotowanie: Anna Gruszka – Kopeć, Krystyna Frąckowiak
GRUPA STARSZA
- Yahor Rahacheuski kl. IX – przygotowanie: Mirosław Różalski
TANIEC WSPÓŁCZESNY
GRUPA MŁODSZA
- Jakub Daćkus kl. VI – przygotowanie: Andrzej Adamczak, Krystyna Frąckowiak, Ryszard Baranowski
- Joanna Gola kl. VII – przygotowanie: Agata Ambrozińska – Rachuta, Krystyna Frąckowiak, Beata Wrzosek – Dopierała
- Blanka Kaiser kl. VI – przygotowanie: Andrzej Adamczak, Krystyna Frąckowiak, Anna Gruszka- Kopeć
- Karina Pawlak kl. VII – przygotowanie: Agata Ambrozińska – Rachuta, Krystyna Frąckowiak, Beata Wrzosek – Dopierała
- Zuzanna Rusinek kl. VII – przygotowanie: Agata Ambrozińska – Rachuta, Adrian Radwański, Krystyna Frąckowiak, Beata Wrzosek- Dopierała
GRUPA STARSZA
- Antonina Pawlukiewicz kl. IX – przygotowanie: Mirosław Różalski, Andrzej Adamczak
- Marta Wiszczuk kl. IX – przygotowanie: Mirosław Różalski, Agata Ambrozińska – Rachuta
4 marca 2022 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyła się premiera baletu Don Kichot Ludwiga Minkusa w choreografii Michala Štỉpa. W tym przedstawieniu wzięło udział siedmioro uczniów naszej szkoły z klas VI-IX.
Aniela Kałuska, uczennica klasy VB, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego (nauczyciel Magdalena Machnicka) i Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego (nauczyciel Monika Kolasińska)
W dniach od 14 do 17 marca 2022 roku w Filharmonii Gorzowskiej uczniowie klas II,III,IV i VI wystąpili w ramach cyklu koncertów edukacyjnych „AKADEMIA MUZYKI”. Tym razem nasi uczniowie w koncercie pt. „Baletowy zawrót głowy” przedstawili fragmenty baletów do muzyki Piotra Czajkowskiego: „Jezioro łabędzie”; „Dziadek do orzechów” oraz „Śpiąca królewna”. Przygotowanie: Apolonia Myszkowska i Mirosław Różalski.
Do grupy Dobry Sąsiad dołączył nauczyciel naszej szkoły Edgar Hein. Dobry Sąsiad to społeczny projekt Rady Osiedla Stare Miasto, którego celem jest wyróżnienie ludzi i instytucji budujących dobrosąsiedzkie relacje. Edgar Hein to nie tylko wychowawca, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz prezenter w Radiu Afera, ale również aktywista angażujący się w projekty dla młodzieży.
W poprzednich edycjach projektu Dobry Sąsiad wyróżniona została nasza szkoła oraz dyrektor Mirosław Rózalski.
W dniach od 27 do 29 stycznia 2022 roku odbył się XII Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej Bytom 2022.
Nasi uczniowie zdobyli:
I miejsce grupa młodsza- Maja Jankiewicz, Inga Ograbek (klasa VI)
tytuł choreografii: Więzień czasu, muzyka: Travis Lake
III miejsce – Jakub Daćkus, Blanka Kaiser (klasa VI)
tytuł choreografii: Not all men but all women, muzyka: Meredith Monk
Wyróżnienia w grupie starszej
Za konsekwencję w budowaniu warstwy dramaturgicznej
Antonina Pawlukiewicz (klasa IX)– tytuł choreografii: Marność, muzyka: Bronski Beat
Wyróżnienia w grupie młodszej
Za spójność obrazu scenicznego
Julia Frankus, Iga Jakubowska (klasa VA)– tytuł choreografii: Animarium, muzyka: Ólafur Arnalds – This Place Was A Shelter
Nagroda Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju w postaci zaproszenia na Festiwal:
Blanka Kaiser, Maja Jankiewicz, Inga Ograbek i Jakub Daćkus (klasa VI)
Nagroda Dyrektorki Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK Anny Piotrowskiej w postaci minirezydencji artystycznej z konsultacją choreograficzną i możliwością występu na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK: Antonina Pawlukiewicz (klasa IX)